Category Archives: Drama

Latest Scholarship News

Pinewood General March 16 026

Congratulations to the following, who have all received awards to their senior schools:

Lara Scudamore: Academic Scholarship and The Prain Scholarship for the top performance in Maths and Science to Cheltenham College

Lara Capps: Academic Scholarship to Cheltenham College

Eliza Birch: Academic Exhibition to Cheltenham College

Alicia Neilson: Academic Exhibition to Cheltenham College

Ferdie Borchardt: DT Scholarship to Cheltenham College

Lara Capps: Drama Exhibition to Cheltenham College

Dan Lockhart: Music Scholarship to Cokethorpe

They join the following, who have already received awards to their senior schools:

Amelia Stevens: Academic Scholarship to Bradfield College

Rufus Handley: Sports Scholarship to Rendcomb College

Sasha Wolcough: All-Rounder Award to St Edward’s Oxford

Phoebe Nettleton: All-Rounder Award to Sherborne Girls

Lily Laughton: Sports Scholarship to Westonbirt

Lara Capps: Choral Scholarship to Cheltenham College

Eliza Birch: Music Exhibition to Cheltenham College

Elliot Donnellan-Pasos: Music Exhibition to Cheltenham College

Lily Powell: Music Exhibition to Cheltenham College

Kasper Mason-Phelps: Music Scholarship to Radley

Santi: DT Scholarship: Monkton Combe

Max Blackburn: Sports Scholarship to Milton Abbey

Alice Vyvyan-Robinson: Sports Scholarship to Cheltenham College

Serena O’Brien: Headmaster’s All-Rounder Award to Dauntsey’s

Millie Thompson: Headmaster’s Award for Art to Dauntsey’s

Ollie Tulloch: Sports Exhibition to Malvern College

Senior & Junior Poetry Competitions

gallery

Well done to everyone who took part in the poetry competitions on Friday and many thanks to our adjudicator, Mr Simon Roche from St Edward’s, Oxford. The results were as follows:

Year 3 Winner: Ashwin Chandrasekaran

Year 4 Winner: Beatrix Andreen

Overall Year 3 & 4 Winner: Ellie Hanbury

Year 5 Winner: Evie Cowling; Runner Up: Tom Lawson

Year 6 Winner: Tara Lockhart; Runner Up: Rafferty Tate

Year 7 Winner: Catherine Gedney; Runner Up: Amelie Summers

Overall Year 5-7 Winner: Charlotte Wordsworth

Scholarship News

Pinewood General Oct 15 050

Congratulations to the following, who have received awards from their senior schools:

Alice Vyvyan-Robinson: Sports Scholarship to Cheltenham College

Serena O’Brien: Headmaster’s All-Rounder Award to Dauntsey’s

Millie Thompson: Headmaster’s Award for Art to Dauntsey’s

Ollie Tulloch: Sports Exhibition to Malvern College

Latest Scholarship News

Old Pinewoodian Magazine

Congratulations to the following, who have received awards to their senior schools:

Imogen Mason: Colin Cocks All-Rounder Scholarship to Dean Close

Emily Stephens: Headmaster’s Award to Cheltenham College

Henry Scrimshaw-Wright: Sports Scholarship to Cokethorpe

Jonathan Cowie: Music Scholarship to Cokethorpe

Alex Taylor: Drama Exhibition to Cheltenham College

Ed Hartley: Drama Exhibition to Cheltenham College

Emily Conner: Art Exhibition to Cheltenham College

They join the following, who have all received awards to their senior schools this year:

Max Owen: Academic Scholarship & Drama Scholarship

Max Moseley: The Jolie Brise All-Rounder Scholarship & The Desmond Morris Science Scholarship

Charlie Robinson: Music Exhibition to Strathallan

Olivia Lawson: Art Scholarship to St Helen’s & St Katharine’s

Charlotte Hannon: Music Scholarship to Bradfield

Meredith Powell-Turner: Music Scholarship to Rendcomb

Jonathan Cowie: Music Exhibition to Rendcomb

Madeleine Banfield: Music Exhibition to Bradfield

Arabella Robinson: Academic Scholarship to Strathallan

Sebbie Kimber: Music Exhibition to Cheltenham College

Meredith Powell-Turner: Music Exhibition to Shrewsbury

Imogen Mason: Sports Scholarship to Dean Close

Emily Stephens: Sports Scholarship to Dean Close

Flora Fletcher: Sports Scholarship to Cheltenham College

Rose Dillon: Sports Scholarship to Cheltenham College

Will Taylor: Sports Exhibition to Cheltenham College

Sebbie Kimber: Sports Exhibition to Cheltenham College

Latest Scholarship News!

Old Pinewoodian Magazine

Congratulations to the following, who have been awarded scholarships to Dauntsey’s:

Max Owen: Academic Scholarship & Drama Scholarship

Max Moseley: The Jolie Brise All-Rounder Scholarship & The Desmond Morris Science Scholarship

They join the following, who have all received awards to their senior schools this year:

Charlie Robinson: Music Exhibition to Strathallan

Olivia Lawson: Art Scholarship to St Helen’s & St Katharine’s

Charlotte Hannon: Music Scholarship to Bradfield

Meredith Powell-Turner: Music Scholarship to Rendcomb

Jonathan Cowie: Music Exhibition to Rendcomb

Madeleine Banfield: Music Exhibition to Bradfield

Arabella Robinson: Academic Scholarship to Strathallan

Sebbie Kimber: Music Exhibition to Cheltenham College

Meredith Powell-Turner: Music Exhibition to Shrewsbury

Imogen Mason: Sports Scholarship to Dean Close

Emily Stephens: Sports Scholarship to Dean Close

Flora Fletcher: Sports Scholarship to Cheltenham College

Rose Dillon: Sports Scholarship to Cheltenham College

Will Taylor: Sports Exhibition to Cheltenham College

Sebbie Kimber: Sports Exhibition to Cheltenham College

Junior & Senior Poetry Competitions

competition 22

Congratulations to everyone who took part in the Poetry Competition finals yesterday and particularly to the following winners:

Year 3: Matilda Makin

Year 4: Tom Lawson

Highly Commended Year 3 & 4: Alfie Davies

Overall Winner Year 3 & 4: Evie Cowling

Year 5: Rafferty Tate

Year 6: Jemima Beadman

Year 7: Serena O’Brien

Overall Winner Year 5-7: Catherine Gedney

We are very grateful to Mrs Natasha Dangerfield, Headmistress of Westonbirt, for her excellent adjudication.

For more photos from the event, please go to the photo gallery.

Year 5 Play In A Day Workshop: ‘The Three Musketeers’

play 18

This new venture for Year 5, as a one day Drama workshop, extended into two, was spearheaded by Ian Murchie from the Dragon School Drama Department and was supported by our Head of Drama, Will Welch. The play was ‘The Three Musketeers’ and was breathlessly brilliant.  Seized upon by all Year 5 pupils, it turned out to be a resounding and exciting success.  All children took part, from the read through on day one to the sorting of parts, which included eleven children playing D’Artagnan, two playing Athos, two playing Aramis and four playing Porthos, as well as three Cardinals and four Rocheforts! Each character was identified by different coloured tabards.

The pace of the days did not slacken as they broke into groups to practise lines and their homework was line bashing in front of mum and dad.  The enthusiasm and animated faces on the day of the performances said it all.  Not one of the cast failed to take part actively.  The choreographed sound tracks, horses journeying and fight scenes were second to none, which was clearly visible in the impact it made on the audience.

This was a hugely successful 36 hours spent with great support from the Year 5 parents and it was all much appreciated by the children and form takers.  Our thanks to Philip Hoyland, Ian Murchie and Will Welch for masterminding the idea from inception to finish.

AC

To view more photos from the workshop please go to the Photo Gallery.

Poetry Competitions

competition 18

Well done to all the finalists from Years 3-7, who took part in the recent Poetry Competitions, the standard was exceptionally high this year and it was wonderful to see the progression through the school. We are very grateful to our two adjudicators: Kate Ledlie, Head of English at Dean Close, who judged the Lower School competition, and David Evans, Senior Master at Dean Close, who judged the Year 5-7 competition.

There were no guidelines for the Lower School competition, except that the poem must be at least 10 lines long. Years 5 and 6 chose the theme of ‘Light & Dark’ for their poems, and for Year 7 the only guideline was that the poem must be a sonnet. After the Year 7 poems we were treated to performances by three Year 8 pupils, Ella Hall, Ellie Bowron and Florence von Simson, who won the competition last year.

The winners this year were as follows:

Year 3

Commended: Tilly Birch, Tom Jarvis, Lottie Jordan, Tom Lawson

Overall Winner: Evie Cowling

Year 4

Commended: Alexandra Brown, Finian Kennedy, Emma Jephson, Olivia Mason

Overall Winner: Rosa Hanbury

Overall Lower School Winner: Grace Burn

Year 5

Commended: Sophie Banfield, Lucia Harrison, Jessica Jarvis

Overall Winner: Edie Doherty

Year 6

Commended: Ben Cowling, Serena O’Brien, George Orr-Ewing, Max Blackburn

Overall Winner: Thomas Cole

Year 7

Commended: Max Owen, Cosmo del Mar, Emily Stevens

Overall Winner: Olivia Lawson

Overall Year 5-7 Winner: Dino Fisher-Stephens

For more photos from the event please go to the Photo Gallery.